- Címlap
- Ápolás és betegellátás alapszak, gyógytornász szakirány
Ápolás és betegellátás alapszak, gyógytornász szakirány
- Szak neve:
- Ápolás- és betegellátás alapszak (BSc)
- Szakirány neve:
- Gyógytornász szakirány
- Szerezhető szakképzettség:
- Gyógytornász
- Képzési idő:
- 8 félév
- Képzési forma:
- Államilag finanszírozott, teljes idejű, nappali tagozat (költségtérítéses formában is indul)
A szakon folyó képzés a mozgásszervi betegségek megelőzésének és a kialakult betegségek kezelésének megismertetésére irányul. A gyógytornász a fizioterápia eszközeit alkalmazva vesz részt az ápolás és betegellátás, a prevenció és a rehabilitáció folyamatában. A fizioterápia természeti, elsősorban fizikai energiákkal (hővel, fénnyel, elektromossággal, mágnesességgel, vízzel, mozgással) való gyógyítást jelent; legjelentősebb része a gyógytorna, mint mozgásterápia. Célja a megbetegedett szerv, testrész, illetve szervezet funkciójának a helyreállítása tornagyakorlatok alkalmazásával.
- Képzési cél
- A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik önálló felelősséggel vehetnek részt a megelőző, gyógyító, gondozó és rehabilitációs munkában. Cél, hogy a gyógytornász szakirányon végzettek ismerjék az egészséges szervezet működését, az egészségkárosító hatásokat, a gyakori betegségek megelőzésének lehetőségeit, a mozgásszervi és más betegségek gyógyítását célzó fizioterápiás eljárásokat, váljanak alkalmassá a mozgásrendszer funkcionális vizsgálatára, fizioterápiás és rehabilitációs terv készítésére, a fizioterápiás eljárások alkalmazására az orvos diagnózisa alapján és az orvosi kezelésbe illeszkedően. Kellő ismerettel rendelkezzenek a képzés mesterszinten történő folytatásához.
- Kiknek ajánljuk?
- Az ápolás és betegellátás alapképzési szak gyógytornász szakirányának elvégzését azon középiskolai tanulmányaikat befejezett vagy a tárgyévben befejező pályaválasztóknak ajánljuk, akiket érdekel a mozgás- és fizioterápiával való gyógyítás tudománya; jó fizikai képességekkel, nagyfokú empátiával rendelkeznek, készek arra, hogy tudásukat folyamatosan fejlesszék, és azt a magyar lakosság egészségi állapotának javítására hasznosítsák.
- Érettségi vizsgatárgyak (kettőt kell választani):
- biológia v. fizika v. informatika v. kémia v. magyar nyelv és irodalom v. matematika v. ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy v. egy idegen nyelv v. szakmai előkészítő tárgy
- Diploma után
- Az alapfokozat megszerzése után a hallgatóknak lehetőségük van:
- 1. A Kar által kínált népegészségügyi mesterszak egészségfejlesztési szakirányán, komplex rehabilitáció vagy más egészségtudományi mesterszakon folytatni tanulmányaikat. Ezek valamelyikének elvégzésével mesterfokozat és további szakképzettség szerezhető, illetve megnyílik a lehetőség a doktori képzésbe való belépésre.
- 2. A már megszerzett gyógytornász szakképesítéssel elhelyezkedni,
- gyógyító, ill. rehabilitációs tevékenységet végző egészségügyi intézményekben,
- gyógyfürdőkben,
- rekreációs létesítményekben,
- otthonápolási szakszolgálatoknál,
- egészségügyi területen oktatást végző intézményben,
- egyetemi tanszékeken, intézetekben, kutatóhelyeken,
- civil szervezeteknél.
- Az alapfokozat megszerzése után a hallgatóknak lehetőségük van:
- Főbb tantárgyak
- Alapozó tantárgyak:
- Biológia
- Biofizika
- Biokémia
- Anatómia
- Élettan-kórélettan
- Megelőző orvostan és népegészségtan
- Mikrobiológia
- Patológia
- Az egészségügy és az ápolás általános alapelvei
- A fizioterápia alapjai
- Gyógyszertan
- Dietetika
- Gerontológia
- Klinikai propedeutika
- Egészségügyi jogi ismeretek
- Pszichológia
- Szociológia
- Gazdasági és menedzsment ismeretek
- Kutatásmetodika alapjai
- Egészségügyi informatika
- Latin nyelv
- Szakirányú tantárgyak:
- Mozgástani ismeretek
- Alkalmazott edzésmódszertan
- Biomechanika
- Elektro-Balneo-Hidro-Klímaterápia
- Mobilizációs-manuális technikák
- Belgyógyászat gyógytornászoknak
- Reumatológia gyógytornászoknak
- Ortopédia gyógytornászoknak
- Traumatológia gyógytornászoknak
- Szülészet-nőgyógyászat gyógytornászoknak
- Csecsemő- és gyermekgyógyászat gyógytornászoknak
- Radiológia és képalkotó eljárások
- Neurológia gyógytornászoknak
- Pszichiátria gyógytornászoknak
- Intenzív terápiás ismeretek gyógytornászoknak
- Rehabilitációs ismeretek gyógytornászoknak
- Klinikai-kórházi szakmai gyakorlatok
- Alapozó tantárgyak:
- Tárgyi feltételek
- A Debreceni Egyetem, mint az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézményének szolgáltató egységei: Egyetemi és Nemzeti Könyvtár, Informatikai Szolgáltató Központ, Mentálhigiénés Központ, Kulturális- és Konferenciaközpont, PONT Szolgáltató Központ, hallgatói civil szervezetek.
- A szakmai képzést segítik: a demonstrációs eszközökkel felszerelt gyakorlótermek, az előadótermek, jól felszerelt tornaterem, ízületi tehermentesítést biztosító speciális felszerelések gyógytornához, elektroterápiás és diagnosztikus eszközök, víz alatti torna és lovasterápia oktatásának feltételei stb.
- Humánerőforrás
- A Debreceni Egyetem és a Népegészségügyi Kar kiemelkedő felkészültségű oktatógárdája vesz részt a képzésben, valamint nagy gyakorlati és oktatási tapasztalattal rendelkező gyógytornászok várják a hallgatókat a gyakorlóhelyeken.
- Ösztöndíjak
- Erasmus pályázati lehetőség, Tehetséggondozó Program keretében kiemelt ösztöndíj-lehetőség, tudományos diákköri tevékenység, sportösztöndíj.
- Jelentkezés
- A jelentkezés részletes feltételeiről a Felsőoktatási felvételi tájékoztató című kiadványból és az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapjáról lehet tájékozódni.
- Képzési és kimeneti követelmények
Frissítés dátuma: 2021.05.25.
Legfrissebb hírek
A Balaton partján is bemutatkozott a Debreceni Egyetem
Első alkalommal rendezte meg a Debreceni Egyetem központi beiskolázási rendezvényét Siófokon. A középiskolások megismerhették az intézmény oktatási és tudományos hátterét, valamint a szeptembertől a Balaton partján induló szakokat. A DE hét kara tizenegy szakon kínál alap- és mesterképzéseket a következő tanévtől Siófokon.
Öt új professzor a Debreceni Egyetemen
Frissen kinevezett egyetemi tanárokkal bővült a DE oktatói gárdája. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint a Műszaki Kar mellett a Biodiverzitás, Vízgazdálkodás és Klímaváltozás Kompetencia Központ képviseletében köszöntheti új professzorait az intézmény.
Az izomregeneráció szabályozását kutatják
Az adenozin egyik receptorának gátlásával az izomsérülések regenerációja felgyorsítható lehet, ami különösen sportolók felépülésénél lenne előnyös – derült ki egy, a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karán végzett kutatás során. A felfedezést a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.